Съществува ли наистина девствена ципа? Каква е същинската големина на клитора? И може ли всяка жена да изпита вагинален оргазъм? Макар на пръв поглед банални, отговорите на някои въпроси, свързани с дамите и тяхната интимност, изискват все пак малко повече задълбоченост. Съвременни изследвания (едва от края на миналия век) хвърлят нова светлина върху иначе ясни теми и опровергават някои “истини”. Feel Talk Love избра да ви разкаже за тези:

Вагина – митове и легенди, Feel Talk Love

Митът за девствената ципа

Широко разпространеният мит за девствената ципа гласи, че ако жената прокърви при полов акт, това означава, че тя не е правила секс преди това. Според тази теория девствената ципа (хи́мен), която иначе затваря отвора на вагината, бива разкъсана при проникването, което причинява болка и предизвиква кървене.

Факт е, че хименът е част от анатомията на жената, но наистина ли представлява преграда, която държи вагината затворена? Бива ли момичето наистина “разпечатано”, когато прави секс за първи път? Нека надникнем малко по-дълбоко.

Хименът се намира на входа на вагиналната тръба и представлява пръстеновидна тъкан, която е разположена като венец вътре до вагиналната стена. Това е едно от най-тесните места във влагалището. При повечето жени хименът е кръгъл, без преграда, а с отвор по средата, през който спокойно преминава например менструалната кръв. Някои химени пък приличат на решетка с повече от един отвори. А при много малка част от момичетата хименът напълно покрива отвора на вагината – тук може да се наложи оперативна намеса при първата менструация, тъй като кръвта не може да изтече навън, което предизвиква силни болки.

С изключение на тези редки случаи, при които напълно затваря влагалището, хименът е гъвкав и еластичен. Много млади момичета си задават въпроса дали интензивният спорт като яздене, каране на колело, плуване или бягане не би довел до „загуба на девствеността“, т.е. разкъсване на химена. Опасенията включват и използването на тампони по време на менструален цикъл, ако момичето все още не е имало полов контакт. Но нито спортът, нито тампоните са повод за притеснение именно поради тази еластичност на химена – и при двете няма опасност от нараняването му. (Ако все пак ви е трудно да използвате по-големи тампони, може да предпочетете тампони в мини-размер, които да сменяте по-често.)

Какво се случва с химена по време на секс? При проникване с пенис във вагината хименът се притиска навътре и може да бъде наранен, което да предизвика кървене. Както вече споменахме обаче, повечето химени притежават още преди първия полов акт чист отвор по средата. Освен това те могат да бъдат достатъчно еластични, така че проникването да не доведе до нараняване. Ето защо кървенето след вагинален секс в никакъв случай не е задължително, дори когато момичето прави секс за първи път.

Вярвайки в мита за девствената ципа и страхувайки се, че няма да има кървене при първия път с даден мъж, някои момичета за съжаление се подлагат на операция, която да гарантира „разкъсване“ при половия акт – така наречената хименопластика. Тук краищата на химена се съшиват с хирургически конци, така че да се получи частично покриване на влагалищния отвор. Първият секс след операцията води до разкъсване на химена и очакваното кървене.

Тъй като от анатомична гледна точка хименът не притежава никаква функция за женския организъм, вниманието, което му се отделя, се дължи изцяло на психологически убеждения. Както винаги, Feel Talk Love апелира за чисти и искрени сексуални взаимоотношения, които се основават на взаимно харесване и доверие. А как е при теб? Играе ли женската девствена ципа, т.е. девствеността, значителна роля в твоя сексуален живот? И ако да, замислял/а ли си се защо това е така?

Вагина – митове и легенди, Feel Talk Love

Митът за големината на клитора

Вече на няколко места в сайта говорихме за клитора, неговата структура и големина. И все пак ще обобщим и тук накратко най-важното. Дълго време клиторът е смятан за малкото грахово зрънце, разположено на мястото, където големите и малки устни на вулвата се съединяват. Но всъщност се оказва, че това е само върхът на айсберга! Същинската част на този орган се намира във вътрешността на женското тяло, около отвора на вагината. Така клиторът може да достигне дължина до 15см! Освен с размера си, органът на удоволствието ни изненадва и със свойството си да набъбва по време на възбуда, точно както пенисът при мъжа. Изключително чувствителен и отговорен за разтърсващи оргазми, той играе ключова роля за женската наслада от секса.

И докато неотдавна хората (в частност лекарите) дори в Европа са вярвали, че този орган предизвиква главоболие и душевно разстройство и са го „лекували“ с ужасяващи медикаменти, ние имаме щастието да живеем във време, в което се замисляме повече над женската сексуалност и се учим да почитаме всичко, което принадлежи към нея.

Вагина – митове и легенди, Feel Talk Love

Митът за вагиналния оргазъм

Според мита за вагиналния оргазъм пък всяка жена на зряла възраст трябва да е способна да изпита оргазъм при проникване на пенис във вагината ѝ. Тази теория датира от началото на миналия век и вече е оборена от съвременни проучвания, които показват, че две трети от дамите изпитват оргазъм единствено тогава, когато сексът включва стимулация на клитора. Вагиналният оргазъм, който изключва клитора от сексуалния акт, вече не трябва да е фикс идея, към която отчаяно да се стремим, както жените, така и мъжете.

Всичко тръгва от бащата на психоанализата Зигмунд Фройд, който е смятал, че клиторният оргазъм е присъщ за млади момичета, а в зряла възраст жената достига кулминация единствено при вагинално проникване. В случай че това не ѝ се е отдавало, тя се е смятала за ментално болна, подлежаща на лечение.

Вече знаем, че задоволяването на жената е нещо по-комплексно и не може да се опрости до натискане на едно „копче“ или стимулация на една „точка“ от нейното тяло. Дори оргазмът като кулминация не бива да се превръща в нещо, което на всяка цена трябва да постигнем при половия акт. Опознаването на партньора и насладата от интимността с него/нея са водещите в стремежа към върховните моменти.

Вагина – митове и легенди, Feel Talk Love

Още нещо

Тук ще обобщим накратко и още някои факти, които може и да ви се сторят тривиални, но все пак е добре да си ги припомним:

  • Женските полови органи не се свеждат само до вагината. Те включват вулвата, клитора, матката, яйчниците, гърдите.
  • Вагината всъщност се намира във вътрешността на тялото и представлява тръбата, която води към матката. Видимата външна част на женската интимна област, която често бива наричана вагина, всъщност е вулвата.
  • Уретрата, през която се пишка, не е свързана с вагината. Тя има отделен мини-отвор, разположен под главичката на клитора и над входа на вагината. Затова и използването на тампон не пречи на способността за пишкане. След секс обаче е добре да се отиде по малка нужда, за да се избегне попадането на неподходящи бактерии в уретрата.
  • Всички сме чували за комбинацията от XX хромозоми (която означава момиче) и XY хромозоми (която означава момче). Факт е, че яйцеклетката на жената може да съдържа само X хромозома. Дали резултатът от оплождането ѝ ще бъде момче или момиче зависи съответно единствено от сперматозоида – ако той съдържа X, плодът ще е женски, ако съдържа Y – мъжки (тук не обръщаме внимание на други разновидности). Ето защо очакванията от жената да „дари“ семейството с рожба от желания пол, не са научно основателни.
  • Промените в настроението на жената, които често са били причина за нейната дискриминация, се основават на промени в хормоналния баланс в тялото ѝ. Те вече са изследвани и отчасти обобщени под названието Предменструален Синдром (PMS). При някои жени се проявяват по-явно, при други не. Но важното е, че вече не оприличаваме жените на вещици, които трябва да изгорим на клада, а знаем, че тялото на жената преминава ежемесечно през фази, свързани с промени на хормонално ниво. Това в никакъв случай не бива да е причина за осъждане на жената или неуместни коментари по неин адрес (знаем, че и тялото на мъжа също си има своите специфики).
  • Освен отделни активности, които причиняват дискомфорт или болка, по време на менструация жената не е ограничена в ежедневието си – би могла да спортува, да ходи на работа, че дори и да прави секс, ако реши.
  • Цикълът на жената не се синхронизира с този на други жени, ако всички те живеят заедно. Много жени вярват в това, но Нина Брокман и Елен Стьокен Дал (авторки на „Вагината„) твърдят, че това е мит от началото на 70те, опроверган от по-скорошни изследвания.

И така, ако при вашия сексуален опит сте попадали на други интересни теми, свързани с вагината (а и не само), ще се радваме много, ако ги споделите с нас. Пишете на Feel Talk Love и нека заедно си помогнем в стремежа си към по-осъзнат полов живот.

Feel Talk Love